[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Hospodárska politika novej Vlády SR, ktorá vzišla z tohtoročných parlamentných volieb, zachováva kontinuitu s predchádzajúcim kabinetom vo všetkých zásadných otázkach. Svoj program však stavia na rovnováhe zodpovednosti jednotlivca a spoločenskej solidarity. Kabinet sa zaviazal vykonávať hospodársku politiku, ktorej cieľom je solidárnejší a spravodlivejší ekonomický systém, ale nie na úkor zdravého ekonomického rastu.
V oblasti fiškálnej politiky je dôležité zdôrazniť, že hlavné fiškálne ciele prezentované v historicky prvom konvergenčnom programe sa nemenia a vláda naďalej považuje znižovanie fiškálneho deficitu za dôležité nielen z pohľadu konvergenčných kritérií a pravidiel Paktu, ale najmä z dôvodu zabezpečenia makroekonomickej stability a dosiahnutia dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
Aktuálny konvergenčný program prezentuje tri hlavné ciele, a to v oblasti fiškálnej, menovej a trhu práce:
1. Hlavným strednodobým fiškálnym cieľom je znížiť deficit verejnej správy vrátane nákladov dôchodkovej reformy pod 3% HDP v roku 2007 a splniť tak kritérium pre vstup do eurozóny. Druhým základným cieľom je do roku 2010 znížiť cyklicky upravený deficit verejnej správy očistený o jednorazové efekty na úroveň 0,9% HDP.
Táto hodnota je v súlade s rozpätím, ktoré je Európskou komisiou odporúčané Slovensku pre stanovenie strednodobého cieľa v rámci revidovaného Paktu stability a rastu. Ak sa prijmú potrebné opatrenia, podľa analýz Ministerstva financií SR sa tým súčasne vytvoria podmienky na dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
2. V menovej oblasti je hlavným zámerom vstup do eurozóny. Kľúčovým v tomto smere bude splnenie inflačného kritéria, ktoré sa v podmienkach rastúcich svetových cien ropy a energií javí byť pre Slovensko ako najzložitejšie spomedzi konvergenčných kritérií.
Slovensko patrí v súčasnosti medzi krajiny, ktoré sú členmi Hospodárskej a menovej únie (HMÚ) s udelením dočasnej výnimky pre používanie jednotnej meny euro, pričom úplné členstvo SR v HMÚ sa naďalej predpokladá v roku 2009.
Slovenská koruna už vstúpila dňa 28. novembra 2005 do Mechanizmu výmenných kurzov (ERM II), pričom centrálna parita koruny voči euru bola stanovená na úrovni 1 euro = 38,455 SKK so štandardným fluktuačným pásmom ±15% okolo centrálnej parity.
3. Hlavným strednodobým cieľom na trhu práce je zvyšovať zamestnanosť o 1 – 2% ročne.
Tieto tri ciele boli sformulované v nasledujúcich vládou schválených dokumentoch:
- Konvergečný program Slovenska do roku 2010,
- Stratégia prijatia eura na Slovensku a jej konkretizácia,
- Národný program reforiem Slovenska na roky 2006-2008, ktorý vychádza zo Stratégie konkurencieschopnosti SR do roku 2010 (Národná lisabonská stratégia),
- Správa o pokroku v implementácii Národného programu reforiem SR na roky 2006-2008
Po obsahovej stránke Konvergenčný program SR vychádza z Rozpočtu verejnej správy na roky 2007 až 2009, ktorý bol schválený vládou. Po inštitucionálnej stránke je Konvergenčný program SR záväzným dokumentom, ktorý schvaľuje vláda a ktorý je predkladaný na rokovanie Národnej rady SR. Termín dodania konvergenčného programu Európskej komisii je 1.december 2006.
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.