[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Minister financií SR Peter Kažimír otvoril v Bruseli konferenciu „Realizovateľnosť a pridaná hodnota európskeho poistenia v nezamestnanosti“. Na jej organizácii sa podieľalo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ spolu s Centrom pre štúdium európskych politík (CEPS) a Európskou komisiou (EK).
„Ako predsedníctvo v Rade EÚ veríme, že diskusia o automatických stabilizátoroch pre eurozónu je nevyhnutná,“ uviedol v úvodnom vystúpení minister Kažimír. Ako dodal, spoločné poistenie v nezamestnanosti je možným príkladom „lepšej Európy“, ktorý rešpektuje princíp subsidiarity a teda neznamená odovzdanie suverenity na európsku úroveň.
Myšlienka stabilizačných nástrojov sa opätovne dostala do popredia v čase nedávnej krízy, ktorá odhalila slabiny v architektúre Hospodárskej a menovej únie. Objavila sa aj v Správe 5 predsedov z roku 2015. Bruselský think-tank CEPS pripravoval od februára 2015 technickú štúdiu uskutočniteľnosti prezentovanú počas dnešnej konferencie.
„Chýbajú nám nástroje na tlmenie asymetrických šokov,“ konštatoval minister Kažimír s tým, že kríza poukázala na ich dôležitosť. „Hoci sa ekonomika eurozóny z krízy dostáva, šoky nás neobídu ani v budúcnosti.“
Existuje viacero podôb spoločnej schémy poistenia v nezamestnanosti. V princípe by tento nástroj dočasne podporoval krajinu, v ktorej vzrástla krátkodobá, cyklická nezamestnanosť v dôsledku hospodárskeho šoku. Naopak neriešila by problematiku štrukturálnej, t.j. takpovediac chronickej nezamestnanosti.
„V situáciách, keď spoločná menová politika a národné fiškálne politiky nepostačujú, musíme sa poobzerať po fiškálnych nástrojoch na európskej úrovni,“ povedal P. Kažimír. Počas slovenského predsedníctva prebehne niekoľko diskusií na vysokej, ako aj technickej úrovni.
Podľa Slovenska je pritom dôležité nastaviť základné princípy fungovania schémy – automatickosť, aby sa zabezpečil včasný stabilizačný efekt, a tiež jasné pravidlá na zamedzenie morálneho hazardu a trvalých transferov. Schéma by mala byť fiškálne neutrálna, t.j. v strednodobom horizonte každá krajina vyčerpá z tejto schémy rovnakú sumu, akou do nej prispela.
Európske poistenie v nezamestnanosti nie je jediná možnosť na tlmenie asymetrických šokov, hoci v súčasnosti predstavuje jeden z najprepracovanejších návrhov takéhoto nástroja. „Slovenské predsedníctvo je otvorené alternatívam,“ uzavrel minister financií Peter Kažimír.
Na celodennej konferencii vystúpi aj komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici, komisárka pre zamestnanosť a sociálne veci Marianne Thyssen, taliansky minister hospodárstva a financií Pier Carlo Padoan, belgický profesor ekonómie Paul De Grauwe a mnohí ďalší odborníci.
Na stránke CEPS sú k dispozícii podrobnosti, ako aj presný program konferencie.
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.