[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Európska komisia zverejnila svoje hodnotenie návrhu štátneho rozpočtu Slovenskej republiky na budúci rok a tiež hodnotenie 4-ročného strednodobého plánu. Ide o procedúru, pri ktorej komisia hodnotí, ako krajiny plánujú plniť svoje finančné ciele a či sú ich plány na znižovanie deficitov reálne. Európska komisia konštatuje, že náš 4-ročný plán ozdravenia verejných financií je v súlade s požadovanými pravidlami a že aj predstavená konsolidácia prispeje k dosiahnutiu cieľa.
Pre výrazný nárast deficitu a dlhu medzi rokmi 2020 až 2023 sa Slovenská republika stala krajinou s najhoršími verejnými financiami z celej Európskej únie. Aj z toho dôvodu musela vláda a ministerstvo financií nielen na rok 2024, ale aj do návrhu rozpočtu na rok 2025 zapracovať bezprecedentnú konsolidáciu verejných financií. Tá by mala byť úvodným príspevkom k tomu, aby sa postupne zabezpečil plánovaný pokles deficitu na 3 % HDP do roku 2027 a následne aj stabilizácia a pokles dlhu.
„Prognózovaný vývoj (čistých výdavkov) na rok 2025 je adekvátnym krokom k náprave súčasného nadmerného deficitu a je v súlade s odporúčaním Európskej komisie,“ konštatuje komisia vo svojom hodnotení.
Z hodnotenia Európskej komisie vyplýva, že plány Slovenskej republiky sú zodpovedné a ambiciózne. Európska komisia vyhodnotila strednodobý plán Slovenska ako v súlade s pravidlami. Z porovnania plánov ostatných krajín dokonca vyplýva, že žiadna krajina EÚ neplánuje ozdraviť verejné financie výraznejšie ako Slovensko. Plánované zníženie deficitu SR v rokoch 2024 až 2028 je až 3,7 % HDP. Zároveň Európska komisia považuje za realistické aj úvodné konsolidačné opatrenia SR na splnenie ambiciózneho plánu, keď očakáva podobný vývoj deficitu hospodárenia aj tzv. čistých výdavkov pre budúci rok.
„Vláda Roberta Fica prebrala koncom roka 2023 najhoršie verejné financie v celej EÚ. Aj preto, ak sa pozrieme na ostatné rozpočty vidíme, že Slovenská republika musí počas najbližších štyroch rokov konsolidovať najviac zo všetkých členských krajín. Je to len a len zodpovednosť vlád medzi rokmi 2020 až 2023, ktoré nasmerovali Slovensko do priepasti. My musíme tento trend otočiť. Je to náročné, bolestivé, ale zodpovedné voči Slovenskej republike a jej občanom. Som rád, že Európska komisia našej snahe rozumie a že ju aj ocenila,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický.
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.