[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Národná rada SR dnes schválila Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015, ktorý plne zohľadňuje kľúčovú úlohu vlády konsolidovať verejné financie tak, aby sa rozpočtový schodok v budúcom roku znížil pod tri percentá HDP. Na nasledujúce roky sú stanovené deficity na úrovni 2,4 % HDP v roku 2014 a 1,9 % HDP v roku 2015.
„V týchto neľahkých časoch ide o ambiciózny cieľ a Ministerstvo financií SR urobí všetko pre to, aby bol dosiahnutý. Splnenie tejto úlohy je nesmierne dôležité z hľadiska udržateľného rozvoja Slovenskej republiky a z dôvodu naplnenia nášho záväzku voči Európskej únii,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.
Vláda SR sa pri konsolidácii verejných financií zameriavala na také opatrenia, ktoré budú čo najmenej pôsobiť na spomalenie ekonomickej aktivity a hospodárskeho rastu Slovenska a nebudú predstavovať záťaž pre najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti. Konsolidácia sa prenáša hlavne na banky, firmy pôsobiace v regulovaných odvetviach a vysokopríjmové skupiny obyvateľstva.
Medzi rozpočtové priority vlády jednoznačne patrí dopravná infraštruktúra a vzdelávanie. Okrem toho je viditeľná výrazná podpora aktívnej politiky zamestnanosti a zdravotnej starostlivosti.
Ku konsolidačnému úsiliu nedochádza iba na strane príjmov štátneho rozpočtu, ale sústreďuje sa aj na výdavky. V roku 2013 ide o úsporu osobných výdavkov o 5 % a výdavkov na tovary a služby o 10 % oproti rozpočtu na rok 2012. Podiel príjmov rozpočtu verejnej správy sa udržuje od roku 2010 mierne nad úrovňou 32 % HDP. Na rozdiel od stabilnej úrovne príjmov sa výdavky rozpočtu verejnej správy znížia z úrovne 40 % HDP v roku 2010 na 34 % HDP v roku 2015.
Splnenie rozpočtového cieľa v oblasti deficitu verejnej správy na roky 2013 až 2015 si vyžiadalo aj prijatie konsenzu s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska a Združenia samosprávnych krajov SK8. V Memorande o spolupráci bola potvrdená spoločná vôľa podieľať sa na stabilizácii a konsolidácii verejných financií.
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.