[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Európska komisia (EK) zverejnila návrh rozpočtu EÚ na rok 2019 – predposledný v aktuálnom finančnom rámci (pre roky 2014 až 2020). Oproti roku 2018 sa najviac zvýšia výdavky na vonkajšiu politiku a bezpečnosť. Veľká Británia bude aj naďalej prispievať do spoločného rozpočtu.
V budúcom roku plánuje EK uzavrieť kontrakty vo výške 165,6 mld. EUR, čo je oproti roku 2018 nárast o 3,1 %. Na úroveň 148,7 mld. EUR sa zvýšia aj platby rozpočtu EÚ (nárast o 2,7 %). Najväčší medziročný nárast (o 13,1%) zaznamenajú výdavky na vonkajšiu politiku EÚ a to najmä v súvislosti s riešením migrácie priamo v tretích krajinách. EÚ prispeje viac na humanitárnu pomoc, obnovu Sýrie, riešenie stredomorskej migračnej cesty ako aj pre utečencov v Turecku. Posilnená bude aj výdavková kapitola Bezpečnosť a občianstvo (o 6,7%). Novinkou v roku 2019 by malo byť zriadenie Programu rozvoja európskeho obranného priemyslu ako aj vytvorenie Európskeho orgánu práce.
Najväčšou položkou rozpočtu zostávajú naďalej investície, a to pri medziročnom raste o 3,1%. EK očakáva dosiahnutie plnej rýchlosti pre programy politiky súdržnosti. Rozpočet počíta aj s pokračovaním iniciatívy pre zamestnanosť mladých a ďalším posilnením programu Erasmus ako aj podpory vedy a výskumu. Stagnáciu zaznamenajú výdavky pre poľnohospodárstvo.
Na základe predbežnej dohody s EK bude Veľká Británia aj naďalej prispievať do rozpočtu EÚ, a to až do uplynutia prechodného obdobia v roku 2020.
Slovensko prispeje v porovnaní s rokom 2018 viac, keďže sa postupne zvyšuje naša váha na celkovom európskom hospodárstve. Z každej miliardy výdavkov rozpočtu EÚ financuje SR 59 miliónov EUR, čo znamená, že v roku 2019 podľa EK prispeje Slovensko sumou 871 mil. EUR. Táto suma je stále výrazne nižšia ako odhadované príjmy SR z rozpočtu EÚ za rok 2019.
Návrh bude ďalej prerokovaný členskými štátmi v Rade EÚ ako aj poslancami Európskeho parlamentu. Prebiehajúca diskusia k viacročnému finančnému rámcu po roku 2020 by nemala ovplyvniť schválenie rozpočtu na rok 2019, avšak prelínanie týchto tém sa nedá úplne vylúčiť.
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.