[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Rozvoj informatizácie a vzdelávania nie je na Slovensku na úrovni, s ktorou by mohla byť krajina a jej občania spokojní. Nevyhnutným predpokladom rozvoja informatizácie a vzdelávania je program stratégie konkurencieschopnosti Slovenska pod názvom Minerva. Najlepšou cestou ako zlepšiť úroveň informatizácie a vzdelávania je jeho dôsledná realizácia. Dôležité je teda udržanie a dokončenie reforiem a rozvoj znalostnej ekonomiky.
Na podporu rozvoja informatizácie a vzdelávania je potrebná obsahová prestavba školstva. Zároveň by sa mal klásť väčší dôraz na kvalitu v školstve, na využívanie jazykov a informačno-komunikačných technológií v školách ako aj na posilnenie vedy a výskumu na vysokých školách. Bolo by tiež treba zabezpečiť diferenciáciu vysokých škôl z hľadiska kvality. Dôležitým predpokladom je aj väčšia konkurencia, hlavne na vysokých školách.
Uvedené požiadavky sú rozpracované v akčných plánoch, z ktorých sa k aprílu tohto roka splnilo zhruba 30 úloh z celkového počtu 62. Predpokladám, že druhá polovica úloh akčných plánov sa splní podľa plánu do septembra tohto roka.
Za kľúčové v oblasti vzdelávania považujem už zavedené normatívne financovanie a decentralizáciu riadenia školstva, čím sa vytvorili ekonomické nástroje, aby regionálne školstvo fungovalo efektívnejšie a aby poklesol stav prezamestnanosti.
Slovensko bude mať v nasledujúcom období k dispozícií ďalší zásadný zdroj financií na projekty informatizácie, a to prostriedky z Európskej únie. Na rozvoj vzdelanostnej spoločnosti, teda na školstvo, vedu, výskum, inovácie a informačné technológie bude od budúceho roka určených 24 mld. Sk.
Slabinou podnikateľského prostredia v SR je však nedostatočná výkonnosť verejnej správy. Podľa prepočtov Ministerstva financií SR má Slovensko šancu dobehnúť priemer pôvodných 15 členov Európskej únie skôr ako ostatné krajiny Visegrádskej štvorky. Za predpokladu udržania a napĺňania reforiem by to bolo v roku 2020 pri ročnom raste ekonomiky 6 %.
Ivan Mikloš
podpredseda vlády a minister financií
(Diskusné fórum HNClubu 14.06.2006)
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.