[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Za jednu z najväčších priorít pre najbližšie obdobie považuje rezort financií zásadnú reformu štátnych výdavkov. Počas seminára nadácie Friedrich Ebert Stiftung o aktuálnych problémoch daňovej politiky (Bratislava, 27.09.2006) to uviedol poradca ministra financií Dušan Halgaš.
Pripustil však, že to môže byť politicky ťažko priechodné. Štát však podľa neho musí zvýšiť efektivitu vynakladaných prostriedkov. Zámer ministerstva udržať stabilitu verejných financií podľa Halgaša potvrdzuje aj fakt, že kľúčovým cieľom rezortu je vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009. Ako dodal, potrebné bude tiež zreformovať daňovú správu a zefektívniť vyberanie daní.
K zmenám daňového systému chce nové vedenie ministerstva podľa Halgaša pristupovať opatrne, aby sa zabezpečila spoločenská stabilita. Aktuálne navrhované zmeny v zdaňovaní príjmov nepovažuje za "dramatické úpravy". Návrh počíta napríklad s vyšším zdaňovaním osôb s nadpriemernými príjmami, ruší uplatňovanie príspevkov na sporenie v rámci tretieho dôchodkového piliera ako nezdaniteľnej časti základu dane, alebo navrhuje, aby právnické osoby už nemohli poukázať dve percentá zo zaplatenej dane z príjmu vybraným neziskovým organizáciám.
Rezort financií podľa poradcu ministra nemá v úmysle zvyšovať zaťaženie právnických osôb. Halgaš však pripustil, že sa môže prehodnotiť postavenie jednotlivých nepriamych daní v štruktúre štátnych príjmov. Podľa schváleného programového vyhlásenia vlády by sa mal napríklad okruh tovarov so zníženou sadzbou DPH rozširovať v závislosti od vývoja verejných financií.
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.