[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Slovenská republika si ako nástroj na dosiahnutie svojich cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vybrala systém tzv. výkupných cien(1), cez ktorý všetci odberatelia elektrickej energie dotujú zatiaľ nerentabilnú zelenú energiu. Zle nastavené výkupné ceny spôsobili boom vo výrobe solárnej energie v roku 2010, čo najviac predražilo koncovú cenu elektriny a podľa odhadov MF SR už dnes SR spĺňa cieľ pre solárnu energiu v roku 2020. Len v roku 2011 stojí spotrebiteľov podpora OZE 192 mil. eur. S cieľom zefektívniť ju a minimalizovať jej dosahy na obyvateľstvo v podobe drahšej elektriny odporúčame prehodnotiť súčasné nastavenie systému zmenou trajektórie dosiahnutia celkového 14% cieľa do roku 2020, prehodnotením výšky jednotlivých podcieľov a efektívnejším nastavením systému výkupných cien.
Upozornenie
Materiál prezentuje názory autorov a Inštitútu finančnej politiky, ktoré nemusia nutne odzrkadľovať oficiálne názory Ministerstva financií SR. Cieľom publikovania komentárov Inštitútu finančnej politiky (IFP) je podnecovať a zlepšovať odbornú a verejnú diskusiu na aktuálne ekonomické témy. Citácie textu by sa preto mali odkazovať na IFP (a nie MF SR), ako autora týchto názorov.
(1) Komentár IFP: Pridrahá elektrina
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.