Zavedenie eura je pre Slovensko prospešné
Aktualizované dňa: 11.11.2005 06:00
(Reakcia na vyhlásenia tieňového ministra financii strany SMER Igora Šulaja)
Vyhlásenia tieňového ministra financií strany SMER Igora Šulaja o možnom oddialení vstupu Slovenska do eurozóny je možné vnímať ako vážny hazard s ekonomikou krajiny.
Zavedenie eura je pre Slovensko prospešné, tak pre aj občanov, ako podnikateľskú sféru. Práve zavedenie eura, prispeje k vyššiemu hospodárskemu rastu a tým rastu životnej úrovne a platov. Zavedenia eura je jednoznačne investičný stimul pre nových investorov, t.j. znamená nové pracovné miesta.
Slovenská republika sa zaviazala ku vstupu do Hospodárskej a menovej únie, a tým aj k zavedeniu eura, podpísaním prístupovej zmluvy do Európskej únie v apríli 2003. Prijatím eura sa zavŕši proces začleňovania Slovenska medzi vyspelé európske krajiny a zároveň sa týmto krokom realizujú všetky pozitívne efekty integrácie na slovenskú ekonomiku. Preto takéto vyjadrenia ohrozujú dôveryhodnosť Slovenska v oblasti plnenia záväzkov smerom k EÚ, predovšetkým v oblasti stabilizácie verejných financií.
Odborné materiály, Stratégia prijatia eura v Slovenskej republike, Národný plán zavedenia eura v SR, ako aj Konkretizácia stratégie prijatia eura, boli predmetom širokej diskusie, tak verejnej, ako aj odbornej. Boli prediskutované v parlamentných výboroch, ako aj v pléne NR SR kde boli prijaté. Ani k jednému neregistrujeme žiadnu pripomienku pána Igora Šulaja.
Členstvo v eurozóne bude výhodné ako pre podnikateľskú sféru, tak i pre občanov.
Podniky na Slovensku nebudú vystavené kurzovému riziku voči euru, čo umožní spoľahlivejšie dlhodobé programovanie ich rozvoja.Odstránia sa tiež náklady spojené so zaisťovaním rizika (hedging), ktoré v súčasnosti tvoria významnú súčasť nákladov podnikov. To by sa malo prejaviť na zrýchlení hospodárskeho rastu, z čoho budú profitovať prostredníctvom rastu zamestnanosti a príjmov tiež občania.
Prijatie eura bude pre všetky subjekty znamenať zníženie nákladov na konverziu meny. Dôveryhodná prístupová stratégia bude významným signálom pre investorov, čo sa - spolu so stabilným prostredím a tiež odstránením kurzového rizika voči euru - prejaví na zvýšení prílevu PZI s vplyvom na zrýchlenie reštrukturalizácie ekonomiky.
K pozitívnym efektom vstupu do menovej únie tiež možno zarátať:
- tlak na štandardizáciu domácich hospodársko-politických krokov a reforiem,
- tlak na realizáciu rozpočtovej politiky v súlade s Paktom stability a rastu a z nej vyplývajúce dopady na finančné trhy,
- zvýšenie cenovej transparentnosti,
- zvýšenie obchodnej výmeny,
- výhody z neodvolateľného zafixovania kurzu pre stabilitu finančných trhov a menovú stabilitu,
- stabilita podmienok pre podnikanie a z toho vyplývajúce urýchlenie reálnej konvergencie
- účasť na formulácii spoločnej menovej a kurzovej politiky (s prihliadnutím na prijatý model hlasovacích práv).
Peter Papanek
poradca ministra