[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Aktuálny analytický príspevok z našej dielne skúma najväčšie výzvy Slovenska v oblasti ekonomického dobiehania západu, ako aj kvality života. Je inšpirovaný dvoma pravidelnými štúdiami OECD („Going for Growth“ a „How’s Life?“), ktorým je celosvetovo venovaná náležitá verejná pozornosť. Prináša odpovede na dve základné otázky: Čo sú najväčšie výzvy slovenskej ekonomiky a slovenskej spoločnosti? Kam by sme sa mali pri cielení týchto výziev do roku 2030 posunúť? Pokiaľ ide o ekonomickú konvergenciu – alokačná efektívnosť, trh práce a vzdelávanie sa považujú za oblasti, v ktorých zaostávame najväčšmi. Medzi najväčšie výzvy v oblasti kvality života patrí bývanie, zdravie a vzdelanie. Oblasti, ktoré si vyžadujú výrazné reformné úsilie v danom časovom horizonte, dopĺňajú zelená tranzícia a udržateľnosť verejných financií. Štúdia ponúka inovatívnu metódu stanovovania cieľov v oblasti reformného pokroku tak, aby boli nielen ambiciózne, ale aj zároveň dosiahnuteľné, vychádzajúc zo skúsenosti iných európskych krajín, ktoré výrazný posun v minulosti dosiahli. Bez intenzívnejšieho reformného úsilia, spojeného s kvalitnou implementáciou prijímaných opatrení, Slovensku hrozí pasca strednému príjmu, stagnácia v oblasti kvality života a zhoršovanie dlhodobej environmentálnej a finančnej udržateľnosti.
Analýza bola schválená Odborno-metodickou komisiou ako recenzovaná na základe posudkov:
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.