Do 31. decembra 2010 majú byť na rokovanie vlády SR predložené novely zákonov vo vecnej pôsobnosti jednotlivých rezortov, v ktorých majú byť upravené právnické osoby založené z majetku štátu, spravujúce majetok štátu podľa osobitného predpisu alebo nakladajúce s majetkom, ktorý má osobitnú zákonnú kvalifikáciu (napr. prioritný infraštruktúrny majetok, prioritný investičný majetok a pod.)
V súčasnosti je známe, že z vyššie uvedených zákonov bol prijatý zákon č. 556/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vo vzťahu k záverom Analýzy sa v tomto zákone:
Zakotvuje možnosť užívania prioritného investičného majetku na základe koncesnej zmluvy na realizáciu niektorých PPP projektov. A to v prípade, ak by súčasťou konceptu konkrétneho projektu bolo aj užívanie pozemkov a zariadení spadajúcich pod režim prioritného investičného majetku súkromným partnerom a nájomná zmluva by nebola vhodným zmluvným rámcom na úpravy vzťahu medzi zúčastnenými subjektmi.
Upravuje sa nakladanie s majetkom spoločnosti počas koncesnej lehoty, ktorý je predmetom koncesnej zmluvy na uskutočnenie stavebných prác alebo na poskytnutie služieb. Ide o osobitnú právnu úpravu nakladania s koncesným majetkom, ktorý bude využívať podnikateľský subjekt – koncesionár na účely poskytovania verejných služieb počas koncesnej lehoty, dovtedy zabezpečovaných spoločnosťou.
Navrhuje sa, aby spoločnosť mohla uzatvoriť koncesnú zmluvu len s predchádzajúcim súhlasom vlády Slovenskej republiky, ak hodnota koncesie podľa návrhu koncesnej zmluvy prevyšuje sumu 5 150 000 eur. Predmetom posúdenia bude jeden z kľúčových aspektov, t.j., či koncesná zmluva prináša verejnému sektoru tzv. hodnotu za peniaze. Hodnota za peniaze znamená získavanie najvyššej možnej a súčasne využiteľnej hodnoty za vynaložené verejné prostriedky.
Neumožňuje sa spoločnosti previesť koncesný majetok do vlastníctva iných osôb.
Uvádza sa okruh práv, ktoré možno koncesionárovi ku koncesnému majetku priznať. Konkrétny rozsah práv (aj povinností) bude predmetom koncesnej zmluvy.
Pri nakladaní s koncesným majetkom koncesionár koná v rozsahu práv a povinností dohodnutých v koncesnej zmluve vo vlastnom mene. Návrh zákona ukladá koncesionárovi povinnosti pri udržiavaní koncesného majetku v riadnom stave. Návrhom zákona sa umožňuje, aby koncesionár ako súkromný partner mohol prenechať koncesný majetok do nájmu, výpožičky alebo zriadiť k nemu vecné bremeno.
Podmienkou je, aby možnosť prenechania majetku spoločnosti koncesionárom do užívania tretím osobám bola upravená v koncesnej zmluve. Trvanie týchto právnych vzťahov je limitované na obdobie trvania koncesnej zmluvy.
Projektom PPP môže byť aj vytvorenie právneho subjektu (joint venture - spoločný podnik), na ktorom sa spoločne podieľa tak súkromný ako aj verejný partner alebo získanie kontroly súkromným partnerom nad existujúcim subjektom verejného sektora.