[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Empiricky je dokázané, že zavedenie eura v žiadnej z 15 súčasných krajín eurozóny neviedlo k zvýšeniu inflácie a prípadné obavy, že práve Slovensko bude výnimkou, sú absolútne neopodstatnené. To, čo bolo možné v týchto krajinách pozorovať a bude to tak pravdepodobne aj na Slovensku, bolo len rozsahom zanedbateľné, jednorázové zvýšenie cien v niektorých položkách, ktoré súviselo so zaokrúhľovaním cien.
Napriek tomu s príchodom eura na Slovensko sa objavujú obavy občanov, že nová mena zneprehľadní tvorbu cien a umožní tak obchodníkom využiť jedinečnú príležitosť na to, aby neoprávnene zvýšili ceny predávaných tovarov a služieb. Je to úplne prirodzené, podobná situácia ohľadom zvýšených obáv o stabilite cien nastala aj v roku 2002, keď sa euro zavádzalo do hotovostného peňažného obehu v prvých dvanástich členských krajinách eurozóny. Empirické zahraničné výskumy potvrdili, že práve v období zavádzania eura vnímaná inflácia neúmerne vystúpila nad oficiálnu mieru inflácie zachytenú štatistickými úradmi, čím sa dokázalo, že pocity občanov o miere inflácie sú prehnané. Čo vedie občanov k neopodstatnene vysokým inflačným očakávaniam a aké sú možné dôsledky na reálnu ekonomiku?
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.