[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Na zabezpečenie daňových príjmov je dôležité správne nastaviť nielen výšku zdanenia, ale hlavne vhodnú kombináciu jednotlivých daní a nástrojov, teda štruktúru daní. V rokoch 1975 až 2005 sa v krajinách OECD zvýšil podiel daňového zaťaženia na HDP o viac ako 6 p.b.. Napriek tomu medzi najväčšie zmeny patrí znižovanie najvyššej sadzby dane z príjmu fyzických osôb. Priemer OECD klesol z 67% v roku 1981 na 43 % v roku 2006. Ešte výraznejšie klesala sadzba dane z príjmov právnických osôb zo 45% na 28%. Pokles sadzieb daní bol však sprevádzaný rozširovaním daňových základní. Štúdia OECD naznačuje, že na výkonnosť ekonomiky má pozitívny vplyv znižovanie progresivity zdanenia. U dani z príjmu právnických osôb možno znížením sadzby zvýšiť efektívnosť výberu daní. Na druhej strane podpora priamych zahraničných investícií formou daňových stimulov sa nemusí adekvátne premietnuť do rastu celkových investícií.
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.