Európsky investičný fond (European Investment Fund – EIF, www.eif.org) je špecializovanou finančnou inštitúciou založenou rozhodnutím Rady guvernérov Európskej investičnej banky (EIB) z 25. mája 1994. Jeho zakladajúcimi členmi sú Európske spoločenstvo zastúpené Európskou komisiou, Európska investičná banka a skupina európskych bánk a finančných inštitúcií. Jeho sídlo je v Luxemburgu.
Väčšinovým akcionárom EIF je EIB, ktorá vlastní 64% akcií, spolu s Európskou komisiou (27% akcií) a skupinou európskych bánk a finančných inštitúcii (ktoré vlastnia zvyšných 9% akcií).
EIF pôsobí ako fond fondov na trhu s rizikovým kapitálom, ponúka malým a stredným podnikom úverové záruky a poskytuje finančné poradenstvo. Financovanie EIF je prístupné prostredníctvom finančných sprostredkovateľov. Využíva vlastné zdroje, ako aj prostriedky, ktoré fondu zverili jeho akcionári alebo tretie strany. Aktivity EIF sa účtujú samostatne a nie sú zahrnuté do údajov o poskytovaní pôžičiek EIB.
EIF je hodnotený najvyšším ratingovým stupňom "AAA/Aaa/AAA" od troch najvýznamnejších ratingových agentúr (Standard & Poor´s, Moody´s a Fitch).
Valné zhromaždenie akcionárov (Annual General Meeting) - členovia (EIB, Európska únia zastúpená Európskou komisou, skupina 31 bánk a finančných inštitúcií) sa schádzajú najmenej raz ročne. Valné zhromaždenie schvaľuje výročnú správu, ročnú účtovnú závierku a súvahu predložené Radou audítorov.
Správna rada (Board of Directors) sa skladá zo 7 riadnych členov a 7 náhradníkov, ktorí okrem iného rozhodujú o operáciách EIF.
Generálny riaditeľ (Chief Executive), ktorého povinnosťou je riadenie EIF v súlade s ustanoveniami jeho štatútu a usmerneniami a smernicami prijatými Správnou radou. Volí sa na päťročné obdobie, ktoré sa môže opakovať. Generálnym riaditeľom EIF je Richard Pelly.
Audit účtovníctva EIF vykonáva trojčlenná Rada audítorov, menovaná Valným zhromaždením, a nezávislí externí audítori.
Slovenská republika a EIF
V SR sa v programovom období 2007-2013 v spolupráci s EIF implementovali inovatívne finančné nástroje v rámci iniciatívy JEREMIE do konca roku 2015. Následne správu prevzal Slovenský investičný holding www.sih.sk. Dosiahnuté výsledky boli zhodnotené v Správe o výsledkoch implementácie iniciatívy JEREMIE v Slovenskej republike v programovom období 2007 – 2013 a využitie získaných skúseností v súčasnom a budúcom období rokovania.gov.sk/RVL/Negotiation/942
V spojitosti s implementáciou iniciatívy JEREMIE boli prijaté nasledovné vládne materiály:
Návrh dodatku č. 2 k Rámcovej zmluve o implementácii iniciatívy JEREMIE v SR medzi Slovenskou republikou a Európskym investičným fondom a zmeny uznesenia vlády SR č. 752 z 21.októbra 2009 v znení uznesenia vlády SR č. 265 z 26. apríla 2010
Návrh realokácie finančných prostriedkov z Operačného programu Informatizácia spoločnosti do Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast a zmeny Operačného programu Životné prostredie v nadväznosti na implementáciu iniciatívy JEREMIE a návrh Dodatku č. 1 k Rámcovej zmluve o implementácii Iniciatívy JEREMIE v Slovenskej republike medzi Slovenskou republikou a Európskym investičným fondom
Návrh na výber alternatívy implementácie holdingového fondu na základe rozpracovaných alternatív implementácie iniciatívy JEREMIE v Slovenskej republike v programovom období 2007 – 2013 a návrh implementačných dokumentov k iniciatíve JEREMIE