Rozvojová spolupráca
ROZVOJOVÁ SPOLUPRÁCA
Moderná rozvojová spolupráca vznikla s cieľom riešiť prehlbujúce sa nerovnosti v životnej úrovni medzi krajinami, ako aj ich dôsledky v rámci prepojeného globálneho sveta. Tému zastrešujú medzinárodné organizácie a finančné inštitúcie. Určujúcou globálnou stratégiou rozvojovej spolupráce je Agenda 2030 a ciele udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals, SDGs), prijaté OSN v roku 2015. Oblasť rozvoja významne formuje aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD), ktoré stanovuje princípy a štandardy poskytovania pomoci a monitoruje aktivity a výdavky donorských krajín na tzv. oficiálnu rozvojovú pomoc (Official Development Assistance, ODA). Jedným z najvýznamnejších svetových hráčov na poli rozvoja je Európska únia, a to tak v oblasti strategického smerovania, ako aj z hľadiska objemu financovania. EÚ ako celok (t.j. inštitúcie EÚ spolu s členskými štátmi) je najväčším globálnym donorom. Okrem organizácií a štátov realizujú v rozvojových krajinách intervencie aj mnohé medzinárodné finančné inštitúcie (International Financial Institutions, IFIs, napr. Medzinárodný menový fond, Svetová banka). Medzi donorov sa radia všetky rozvinuté, vyspelé krajiny, ktoré OSN zaväzuje k povinnosti prispievať na financovanie rozvoja chudobnejších krajín.
ÚLOHA SLOVENSKA A MF SR V ROZVOJOVEJ SPOLUPRÁCI
Slovensko sa medzi poskytovateľov rozvojovej pomoci zaradilo vstupom do OECD a EÚ. Z členstva v týchto organizáciách vyplývajú pre SR, ako vyspelú ekonomiku, zahraničnopolitické a finančné záväzky v oblasti rozvoja. SR sa zaviazala vystavať a kontinuálne zlepšovať systém poskytovania rozvojovej pomoci a postupne, do roku 2030, zvýšiť výdavky na ODA na úroveň 0,33% HND.
Slovenská rozvojová spolupráca sa realizuje od roku 2003 pod spoločným logom SlovakAid. Gestorom ODA SR je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR, Zákon č. 392/2015 Z. z. o rozvojovej spolupráci), avšak každý rezort môže prispievať aktivitami v rámci svojej pôsobnosti. Vzájomná koordinácia slovenských subjektov je zabezpečená Koordinačným výborom ODA (na úrovni štátnych tajomníkov) a nosným plánovacím dokumentom je Strednodobá stratégia rozvojovej spolupráce SR 2019 – 2023.
ROZVOJOVÁ SPOLUPRÁCA MF SR
MF SR má v rozvojovej spolupráci Slovenska významné miesto. Okrem úloh spojených s povinnými odvodmi do medzinárodných organizácií (napr. do ODA EÚ), sa rezort podieľa na formovaní rozvojových aktivít prostredníctvom povinných a dobrovoľných príspevkov do medzinárodných finančných inštitúcií. Zároveň v spolupráci s partnerskými organizáciami (napr. Rozvojový program OSN, Public Expenditure and Financial Accountability Programme, Center for Excellence in Finance Ljubljana a pod.) realizuje MF SR vlastné projekty a programy v nasledovných oblastiach:
(i) zlepšovanie riadenia verejných financií, vytváranie globálnych štandardov a odovzdávanie skúseností;
(ii) vytváranie príležitostí pre uplatnenie slovenských firiem na rozvojových trhoch a podpora blendingu – využívanie verejných a súkromných zdrojov na financovanie rozvoja;
(iii) podpora inovácií vo verejných financiách a verejnej správe.
Pri plnení rozvojových priorít MF SR zohľadňuje aktuálny dopyt potenciálnych partnerov, účel a efektívnosť poskytovanej asistencie, dostupnosť odbornej expertízy a pridanú hodnotu vo forme inovačného elementu, rozvoja personálnych kapacít a zviditeľnenia MF SR. Aktivity sú implementované primárne v krajinách západného Balkánu a Východného partnerstva, kde evidujeme kontinuálny dopyt po kvalitnej slovenskej expertíze, ktorá je relevantná vzhľadom na historický kontext a súčasnú fázu rozvoja v uvedených regiónoch.
TRANSPARENTNOSŤ A VYKAZOVANIE
Z členstva v OECD vyplývajú záväzky v oblasti evidencie a štatistického vykazovania dát o rozvojovej spolupráci. Cieľom zberu údajov a ich reportingu OECD je zabezpečenie prehľadu o finančných prostriedkoch poskytovaných rozvojovým krajinám, v záujme ich efektívnej alokácie, predvídateľnosti rozvojových intervencií a lepšej koordinácie donorov. Úloha MF SR spočíva v prevádzkovaní databázy ODA, ktorá je súčasťou Rozpočtového informačného systému. Dáta z nej sú verejnosti k dispozícii na stránke www.slovakdev.sk.
Kontaktné osoby:
Soňa Gabčová: sona.gabcova@mfsr.sk
Alena Kukučková: alena.kukuckova@mfsr.sk
Eva Horváthová: eva.horvathova1@mfsr.sk
Podpora dobrého riadenia verejných financií
VEREJNÉ FINANCIE PRE ROZVOJ
Rozvojová spolupráca MF SR v oblasti riadenia verejných financií nadväzuje na skúsenosti a znalosti Slovenska z reformy verejných financií v rokoch 2003 – 2006, prípravy na vstup do Európskej únie, ako aj ďalšieho post-reformného vývoja vo verejných financiách.
Strategickou iniciatívou v tejto oblasti je projekt MF SR a Rozvojového programu OSN (United Nations Development Programme, UNDP) Verejné a súkromné financie pre rozvoj. Jeho cieľom je prispievať k efektívnemu riadeniu verejných financií a dobrej správe vecí verejných v partnerských krajinách, predovšetkým poskytovaním technickej podpory a rozvojom kapacít v oblasti riadenia verejných financií.
Medzi vybrané úspechy z odovzdávania skúseností z riadenia verejných financií a budovania kapacít v partnerských rozvojových krajinách patrí: v Moldavsku - zavedenie metodiky programového rozpočtovania vo verejnej správe - príprava pilotnej revízie výdavkov štátneho rozpočtu v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom; v Čiernej Hore - podpora reformy účtovníctva a výkazníctva verejného sektora vrátane prípravy na prechod na akruálne účtovníctvo podľa Medzinárodných účtovných štandardov pre verejný sektor (IPSAS) - zlepšenie hospodárenia a transparentnosti financovania samospráv Čiernej Hory - regulácia a monitorovanie hazardu prostredníctvom informačných technológií; v Severnom Macedónsku - podpora boja proti šedej ekonomike cez zlepšovanie politiky medzinárodných daní a administrácie miestnych daní.
Projekt vznikol v roku 2009. Odovzdávanie know-how aktuálne prebieha v Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Severnom Macedónsku, Moldavsku a Srbsku. Expertíza je poskytovaná hlavne v nasledovných oblastiach: rozpočtový proces a plánovanie verejných financií, transparentnosť, účtovníctvo a výkazníctvo verejnej správy, daňová politika a výber daní, riadenie dlhu a systém štátnej pokladnice, fiškálna decentralizácia.
Doterajšia spolupráca s UNDP vyústila do ďalšieho projektu Podpora prípravy Národnej stratégie rozvoja 2022 – 2042 Republiky Severného Macedónska. Cieľom tejto iniciatívy bola podpora zavedenia národného inštitucionálneho mechanizmu pre tvorbu uvedenej stratégie. Keďže projekt sa osvedčil ako úspešný a plánované výstupy boli dosiahnuté, MF SR podporilo ďalšiu fázu projektu, a to vytvorenie monitorovacieho a hodnotiaceho systému implementácie Národnej rozvojovej stratégie a vytvorenie investičnej mapy, ktorá zjednoduší prenikaniu investícii zo súkromného sektora do tematických oblastí stanovených v stratégii.
MF SR prispieva k rozvoju kapacít vo verejných financiách v regióne Juhovýchodnej Európy aj v spolupráci s Center of Excellence in Finance. Podpora sa realizuje formou aktivít technickej asistencie v rámci projektu „Rozvoj efektívnych a odolných daňových inštitúcií“ a projektu „Posilnenie postavenia účtovníkov a audítorov pre zodpovedný verejný sektor“ .
V spolupráci s CEF, MF SR implementuje bilaterálne projekty priamo v partnerských krajinách medzi ktoré patrí aj „Projekt certifikovaného vzdelávania účtovníkov verejného sektora v Severnom Macedónsku“. Prostredníctvom tohto projektu MF SR podporuje dlhodobé úsilie Severného Macedónska o zvyšovanie odborných kapacít v účtovníctve. Projekt nadväzuje na podobný projekt PACT 1 a nedávno ukončený projekt PACT 3, ktorý bol zameraný na podporu vlády Čiernej Hory pri prechode na akruálne účtovníctvo a prijatie Medzinárodných účtovných štandardov pre verejný sektor (IPSAS). Kontinuálne vzdelávanie účtovníkov verejného sektora, ktorí zodpovedajú za vykazovanie finančných údajov štátu, a metodická príprava inštitúcií na samostatnú realizáciu tohto certifikačného programu predstavuje dôležitý pilier účtovnej reformy v týchto partnerských rozvojových krajinách.
Rezort financií má ambíciu patriť k medzinárodným aktérom, ktorí určujú globálne trendy a vytvárajú iniciatívy smerujúce k zlepšovaniu systémov verejných financií a daní vo svete. Prispieva preto aj do medzinárodného odborného diskurzu k tvorbe štandardov, podpore výskumu a inovatívnej výmeny informácií v oblasti verejných financií.
Od roku 2019 je MF SR členom renomovaného programu PEFA (Public Expenditure and Financial Accountability), ktorý sa zameriava na zlepšovanie riadenia verejných financií prostredníctvom univerzálnej a štandardizovanej hodnotiacej metodiky, ako aj na podporu výskumu a budovania kapacít v rozvojových krajinách. Medzi aktuálne výzvy programu patrí rozšírenie portfólia aktivít ako napríklad sledovanie možností zmierňovania klimatických dopadov v kontexte riadenia verejných financií a silnejšie zastúpenie partnerských krajín.
Rámec PEFA sa stal zlatým štandardom pre hodnotenie výkonnosti systémov verejných financií s viac ako 650 hodnoteniami vykonanými vo viac ako 150 krajinách po celom svete na všetkých úrovniach. Informácie o programe PEFA, jeho využívaní a metodike sú dostupné aj v bezplatnom online kurze, ktorý vypracoval PEFA Sekretariát. Kurz je určený na samoštúdium a pozostáva z niekoľkých modulov, ktoré obsahujú praktické príklady PEFA metodológie. Po úspešnom absolvovaní testov v jednotlivých moduloch účastníci získajú certifikát. Tento kurz je súčasťou širšieho úsilia PEFA vybudovať odborné zručnosti v oblasti riadenia verejných financií na globálnej úrovni a je dostupný v rôznych jazykoch.
Od roku 2015 je MF SR členom Addis Tax Initiative (ATI). Ide o globálnu iniciatívu, ktorej cieľom je podporovať koherenciu daňových politík štátov s cieľmi udržateľného rozvoja a mobilizáciu domácich zdrojov, vrátane budovania efektívnych daňových systémov a boja proti daňovým únikom. V roku 2020 MF SR obnovilo svoj záväzok prispievať k podpore efektívnych daňových systémov pristúpením k Deklarácii ATI 2025. Členstvo MF SR v ATI Slovensku umožňuje podieľať sa na nastavovaní medzinárodných štandardov na príjmovej strane rozpočtu, ktorá je kľúčovou oblasťou vo vzťahu k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Podpora príležitostí pre súkromný sektor a inovácie
ZAPÁJANIE SÚKROMNÉHO SEKTORA DO ROZVOJOVEJ SPOLUPRÁCE
MF SR podporuje zapájanie súkromného sektora primárne cez program podpory súkromného sektora s UNDP. Ide o fond na podporu prípravy štúdií uskutočniteľnosti a sektorových štúdií, ktoré majú pomôcť mobilizovať zdroje na väčšie investičné projekty, ideálne so zapojením slovenských expertov a firiem. Tento mechanizmus umožňuje prijímateľom pomoci (napr. samosprávam) v cieľových krajinách západného Balkánu preklenúť tú fázu prípravy investičných projektov, na ktorú obvykle nedisponujú verejnými zdrojmi. Z programu boli doposiaľ financované projekty regionálnych kancelárií UNDP na Balkáne v oblasti verejného osvetlenia, energetickej efektívnosti a zelených energií, vodného a odpadového hospodárstva a IT riešení.
K vytváraniu a sprostredkovaniu príležitostí pre súkromný sektor v rozvojovej spolupráci prispieva tiež EXIMBANKA SR, ktorá z poverenia MF SR plní úlohy styčného bodu, tzv. Private Sector Liaison Officer, v systéme Svetovej banky. Jeho hlavnou úlohou je budovať kontakty medzi súkromným sektorom a medzinárodnými finančnými inštitúciami, vyhľadávať obchodné a investičné príležitosti pre slovenské firmy v rozvojových krajinách a poskytovať im poradenstvo. Podobné úlohy vo vzťahu k iným medzinárodným organizáciám plní konzultant pre súkromný sektor v slovenskom projektovom tíme UNDP.
Prostredníctvom nástroja zvýhodnených vývozných úverov MF SR v spolupráci s EXIMBANKOU SR poskytuje možnosť výhodného financovania pre inštitúcie verejného sektora v rozvojových krajinách, ktoré majú záujem o nákup slovenských tovarov a služieb, a zároveň majú limitované možnosti financovania obchodných transakcií za štandardných komerčných podmienok. Mechanizmus sa riadi pravidlami OECD. Časť úveru je dotovaná zo zdrojov ODA, pričom podpora smeruje výlučne v prospech projektov s preukázaným pozitívnym prínosom pre udržateľný rozvoj partnerských krajín. Nástroj zvýhodnených vývozných úverov zároveň umožňuje slovenským exportérom jednoduchší prienik a podporuje ich konkurencieschopnosť na rozvojových trhoch pri minimalizácii rizika, keďže všetky obchodné prípady sú poisťované EXIMBANKOU SR.
PODPORA INOVÁCIÍ VO VEREJNOM SEKTORE
Jednou z prioritných oblastí rozvojovej spolupráce MF SR je aj podpora dobrej správy vecí verejných, založenej na využívaní inovatívnych nástrojov a prístupov, najmä moderných technológií, zberu a analýzy dát a alternatívnych finančných nástrojov.
Hlavnou iniciatívou MF SR v tejto oblasti je spoločný program s UNDP “Slovak Transformation Fund“, ktorý podporuje, rozvíja a pilotuje inovatívne projekty najmä v krajinách západného Balkánu a východnej Európy s cieľom prispievať k zvyšovaniu transparentnosti verejných financií a kvality štátom poskytovaných služieb. V rámci tohto programu bol vytvorený aj komponent City Experiment Fund, ktorý pomáha mestám a municipalitám v regióne Západného Balkánu a Východného partnerstva využívať inovatívne nápady pri riešení rozličných výziev, ktorým mestá musia čeliť, ako napríklad dopady migrácie, klimatickej krízy, nerovností v sociálnych a iných oblastiach. Druhý komponent Akceleračný program BOOST sa zameriava na podporu inovátorov a ich nápadov v oblasti sociálnych inovácií.
Príkladmi úspešných inovácií, podporených MF SR v rámci programu sú:
- vytvorenie laboratória pre spracovanie bio-odpadu v Skopje v Macedónsku,
- podpora start-upov vedených ženami, v rámci BOOST Women Innovators Programme..