Na nepripravenosť výrobcov nemôžu doplatiť podnikatelia
Aktualizované dňa: 12.06.2019 14:00
Termín spustenia eKasy 1.júl sa nezadržateľne blíži. K dnešnému dňu eviduje finančná správa takmer 185 000 pokladníc aktívnych v systéme eKasa. Je to 77% zo všetkých dnes používaných pokladníc (240 000). Všetkým, ktorí si splnili svoju povinnosť a požiadali o pridelenie kódu a objednali si pokladničné riešenie, ale aj napriek tomu nemajú eKasu, vyjde finančná správa a ministerstvo financií v ústrety tým, že nebudú pokutovaní. Termín spustenia úplnej prevádzky systému eKasa však zostáva zachovaný a je ním 1.júl 2019.
Vedenie ministerstva a finančnej správy prišlo s návrhom ako ochrániť podnikateľov pred tým, aby doplatili na nepripravenosť výrobcov pokladničných riešení, ktorí nie sú schopní pokryť všetky objednávky na dodanie pokladníc. Finančná správa preto v spolupráci s ministerstvom prijala opatrenie, ktoré je v prospech podnikateľov.
„Podnikatelia, ktorí splnia tri základné podmienky, sa nemusia báť v prechodnom období pokutovania, ak nebudú evidovať tržby v systéme eKasa. Ale to iba za predpokladu, že požiadajú o kód eKasa do 30. júna a stiahnu si inicializačný balíček, preukážu sa záväznou nevybavenou objednávkou na certifikovanú eKasu od výrobcu a evidujú tržby v pôvodnej kase,“ vysvetlil podrobnosti o navrhovanom riešení minister financií Ladislav Kamenický.
Finančná správa spravila všetko pre to, aby sa podnikatelia na systém eKasa mohli pripojiť. Nemá však žiadny dosah na nepripravenosť niektorých výrobcov a ich technické a ľudské kapacity. Keďže v žiadnom prípade nechce, aby situácia postihla samotných podnikateľov, ktorí za výrobcov pokladníc nenesú žiadnu vinu, rozhodla sa pre zásadný krok.
„Vidíme, že podnikatelia mali snahu splniť si svoje zákonné povinnosti, čoho dôkazom je vysoký počet podaných žiadostí o kód eKasa. Chceme im poskytnúť riešenie, pri ktorom nedoplatia na nepripravenosť výrobcov. Pozorne totiž sledujeme vývoj na trhu a aj my vnímame odkazy, že niektorí výrobcovia nie sú schopní dodať požadované množstvo eKás,“ informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.
Vedenie ministerstva a finančnej správy sa tiež zhodlo, že táto situácia jasne odkryla záujmy niektorých výrobcov pokladničných riešení. Mnohí z nich si totiž prípravu pokladničného riešenia nechali na poslednú chvíľu a poniektorí sa k daňovým subjektom nesprávali transparentne a zavádzali ich. Finančná správa eviduje aj oneskorenie dodávok u softvérových domov, ktorým výrobcovia nedodali podklady v dostatočnom predstihu, prípadne čakali na výrobcov, ktorí nemajú certifikát.
„Keďže nám na našich klientoch záleží a v žiadnom prípade nechceme ohroziť ich podnikanie, vychádzame v ústrety požiadavkám, aby si aj naďalej mohli plniť svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona,“ povedala prezidentka finančnej správy Wittenbergerová.
Pri navrhnutom riešení sa novelou zákona upraví iba oblasť kontroly, termín sa nemení. Pri kontrolách nebude finančná správa do 30.septembra pokutovať podnikateľov, ktorí splnia uvedené podmienky (požiadajú o kód eKasa do 30. júna a stiahnu si inicializačný balíček, preukážu sa záväznou objednávkou na certifikovanú eKasu od výrobcu a evidujú tržbu v pôvodnej kase). Zároveň však platí, že okamžite po dodaní cerfitikovaného riešenia musia prejsť na systém eKasa.
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR