Ekonomika Slovenska porastie najrýchlejšie v roku 2007
Aktualizované dňa: 14.11.2005 06:00
MF SR uskutočnilo v októbri 2005 ďalšiu pravidelnú revíziu svojich strednodobých prognóz makroekonomického a fiškálneho vývoja. Hlavným zámerom štvrťročných aktualizácií je komplexne posúdiť možné makroekonomické riziká pri plnení súčasného viacročného rozpočtu za celú verejnú správu a špecifikovať aktuálne východiská pre budúci viacročný rozpočet.
Októbrová revízia odhadov na roky 2005 až 2008 potvrdzuje závery júnovej aktualizácie – t.j. pozitívny makroekonomický vývoj, ktorý neprináša riziká pre plnenie strednodobých fiškálnych cieľov. Avšak, za najväčšie riziko makroekonomickej, a tým aj fiškálnej prognózy sa naďalej považuje vývoj vonkajšieho prostredia – najmä hrozba ďalšieho rastu cien ropy a pomalšie tempo oživovania ekonomiky EÚ.
Aktualizácia prognózy potvrdzuje, že ekonomika SR má dobré predpoklady pre dosahovanie relatívne vysokého reálneho rastu v celom sledovanom horizonte (priemerne ročne na úrovni 5,4%). Dynamika rastu je udržateľná - reflektuje kvalitatívne zmeny v ekonomike, rast celkovej produktivity (práce aj kapitálu), zvyšovanie potenciálneho produktu a konkurencieschopnosti. Rast HDP by mal kulminovať v roku 2007 nad úrovňou 6%, kedy sa bude kumulovať vplyv viacerých pozitívnych vonkajších faktorov – rast ekonomík dôležitých obchodných partnerov SR, efekty z prílevu PZI na Slovensko a vyššie čerpanie a prínosy európskych fondov.
Udržateľný ekonomický rast bude vytvárať aj viac pracovných príležitostí a podporí rast zamestnanosti - pri konzervatívnom odhade približne o 0,8% ročne. Zvyšovanie produktivity práce a znižovanie miery inflácie vytvorí podmienky pre stabilný rast reálnej mzdy v národnom hospodárstve.
Aktualizácia makroekonomických prognóz a plnenie daní v roku 2005 prispeli k zlepšeniu odhadu daní oproti rozpočtu na roky 2006-2008. Negatívna situácia v oblasti sociálnych odvodov však naďalej prináša riziká pre rozpočet. Revízia prognózy daní a odvodov MF SR a nominálneho HDP ako celok ukazuje mierne negatívne riziko pre rozpočet verejnej správy najmä na roky 2007-2008. Z dôvodu veľmi malých odchýlok a neistoty okolo odhadov však MF SR neodporúča upravovať rozpočet verejnej správy.
Finálna prognóza MF SR bola hodnotená väčšinou členov Výboru pre makroekonomické prognózovanie a Výboru pre daňové prognózy ako realistická.
Peter Papanek
poradca ministra
Makroprognozy(november2005).rtf