MF SR rokovalo s predsedami samosprávnych krajov k Plánu obnovy
Aktualizované dňa: 04.12.2020 15:00
Ministerstvo financií SR rokovalo s predsedami samosprávnych krajov a pokračuje tak v intenzívnom konzultačnom procese k Plánu obnovy
Ministerstvo financií SR pokračuje v intenzívnom konzultačnom procese k Plánu obnovy so zapojením širokého spektra kľúčových partnerov, a to s cieľom zabezpečiť transparentný a inkluzívny postup v prípravách Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, ktorý stanovuje programy reforiem a investícií do roku 2026 a je kľúčovým dokumentom pre získanie podpory z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti ako ústredného nástroja obnovy Next Generation EU.
Dňa 4. decembra sa uskutočnilo rokovanie s predsedami samosprávnych krajov na ktorom Ministerstvo financií SR informovalo partnerov o aktuálnom stave príprav plánu, o jeho kľúčových aspektoch a prioritách a vypočulo si návrhy a pripomienky k jednotlivým reformným oblastiam. Ministerstvo financií SR považuje samosprávu za kľúčového partnera v prípravách a implementácii plánu obnovy, nakoľko ponúka konkrétny pohľad z územia a praxe. Účastníci rokovania sa zhodli, že medzi kľúčové reformné priority patrí predovšetkým modernizácia vzdelávacej infraštruktúry, sociálna oblasť, zdravotníctvo a riešenie nedostatku zdravotníckeho personálu, či marginalizované rómske komunity. Zároveň obe strany vyzdvihli dôležitosť synergií Plánu obnovy a novej kohéznej politiky 2021-2027. Združenie samosprávnych krajov pristúpilo k diskusii o Pláne obnovy veľmi konštruktívne a ponúklo Ministerstvu financií SR svoju expertízu a pomoc pri prípravách plánu a pri realizácii samotnej implementácie. Konzultácie so zástupcami samosprávnych krajov budú pokračovať ďalším stretnutím na najvyššej politickej úrovni za účasti podpredsedu vlády a ministra financií SR Eduarda Hegera.
Ministerstvo financií SR je koordinátorom prípravy Plánu obnovy a odolnosti, ktorý bude obsahovať súbor reforiem a investícií potrebných na obnovu a posilnenie odolnosti Slovenska, riešiť výzvy a priority identifikované v špecifických odporúčaniach Európskej komisie, prispievať k posilňovaniu rastového potenciálu, tvorby pracovných miest, hospodárskej a sociálnej odolnosti a podporovať zelenú a digitálnu transformáciu krajiny. Pre Slovensko je Plán obnovy a odolnosti unikátna príležitosť ako sa vysporiadať s reformným a investičným dlhom, ako aj posunúť krajinu k vyššej pridanej hodnote. Slovenská republika musí Plán obnovy a odolnosti predložiť Európskej komisii do 30. apríla 2021.
Ministerstvo financií SR