Rastúca ekonomika si vyžiadala zmenu jedného z kritérií pre prijatie eura
Aktualizované dňa: 19.03.2007 06:00
Slovensko má nový oficiálny kurz k euru, od ktorého sa môže až do zavedenia novej meny odchýliť najviac o 15 percent na jednu alebo druhú stranu. Na žiadosť Slovenska sa po dohode ministrov financií krajín eurozóny, prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) a ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk Cypru, Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a Slovenska centrálna parita slovenskej koruny v ERM II revalvovala s účinnosťou od 19. 3. 2007.
Nová centrálna parita koruny voči euru bola stanovená na úrovni 1 euro = 35,4424 Sk. Spodná hranica pre povinné intervencie je 30,1260 SKK/EUR a horná hranica je 40,7588 SKK/EUR.
Slovenská ekonomika prešla od vstupu do ERM II v novembri 2005 významnými štrukturálnymi zmenami. Zdravé makroekonomické politiky a významný prílev priamych zahraničných investícií v posledných rokoch viedli k postupnému zrýchľovaniu hospodárskeho rastu. Vysoký diferenciál rastu produktivity voči eurozóne viedol k významnému posilneniu rovnovážneho reálneho kurzu. Pri relatívne nízkej inflácii sa to premietlo aj do úrovne nominálneho kurzu. Revalvácia parity je preto plne opodstatnená rovnovážnym posunom ekonomických fundamentov.
Slovensko zároveň potvrdilo svoj záväzok pokračovať v zdravej a zodpovednej makroekonomickej politike. Správne nastavenie politík spolu s ďalšími štrukturálnymi zmenami sú nevyhnutné nielen pre podporu novej centrálnej parity, ale aj pre rýchly a udržateľný rast životnej úrovne na Slovensku.
Podľa ministra financií Jána Počiatka je revalvácia parity potvrdenie záväzku novej vlády pokračovať v nastúpenom trende. "V rámci tohto procesu sa súčasná vláda zaväzuje pokračovať v zodpovednej fiškálnej politike a plne sa hlási k revidovanému Paktu stability a rastu a tým spôsobom bude podporovať naďalej rýchly rast Slovenska a stabilitu meny," uviedol.
Revalvácia centrálnej parity v rámci systému výmenných kurzov ERM II, zotrvanie v ktorom je jednou z podmienok na prijatie eura, je podľa vládneho splnomocnenca pre euro Igora Baráta logickým dôsledkom zlepšovania stavu v slovenskej ekonomike v poslednom období. "Z toho tiež vyplýva, že šance na splnenie kritérií na prijatie eura sú čoraz reálnejšie," uviedol Barát.