Špecializovaná výzva Nástroja technickej podpory v kontexte vojny na Ukrajine
Aktualizované dňa: 17.05.2022 14:30
Európska komisia 17. marca 2022 spustila mimoriadnu dodatočnú výzvu v rámci nástroja technickej podpory (TSI) s cieľom podporiť členské štáty v reakcii na špecifické potreby súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajine. Podpora je zameraná na investície a reformy, ktoré môžu členské štáty uskutočniť, aby postupne odstránili závislosť od dovozu fosílnych palív z Ruska a podporili členské štáty pri budovaní ich inštitucionálnych a operačných kapacít, aby mohli privítať tých, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, ako aj čerpať prostriedky EÚ dostupné na tento účel. Ide o oblasti, ktoré majú za cieľ riešiť urgentné potreby krajín ako utečenecká kríza alebo diverzifikácia energetických zdrojov, ktoré sa veľmi významne týkajú priamo aj Slovenska.
Celkové finančné prostriedky dostupné pre túto dodatočnú špecializovanú výzvu sú približne 9 miliónov EUR (pre členské štáty EÚ27 ako celok) bez akéhokoľvek spolufinancovania zo strany členských štátov. Členské štáty v tejto mimoriadnej výzve podali dokopy 32 projektov, pričom 25 projektov bolo úspešne podporených zo strany Komisie. Z toho bolo 17 podporených projektov v oblasti znižovania závislostí od ruských fosílnych palív (REPowerEU) a 8 podporených projektov v oblasti Integrácie obyvateľov tretích krajín (Welcoming and integration of Third Country Nationals in Member States).
V rámci mimoriadnej špecializovanej výzvy Nástroja technickej podpory boli za Slovensko podporené Komisiou dva projekty:
1. Projekt Ministerstva hospodárstva SR s rozpočtom 295 000 EUR s názvom Support REPowerEU, ktorého cieľom je diverzifikovať energetické zdroje.
2. Projekt Migračného úradu SR (MV SR) s rozpočtom 550 000 EUR: Welcoming and integration of Third Country Nationals in Member States, ktorá je zameraná na koordináciu poskytovania nevyhnutných služieb vysídleným osobám/migrantom a ich začlenenie do slovenskej spoločnosti.
Všetky žiadosti prešli výberovým konaním po konzultácii s ostatnými útvarmi Komisie. Žiadosti boli podľa Komisie vysoko-kvalitného charakteru, o čom svedčí aj výška odobreného rozpočtu z celkového dostupného balíka. Hodnotenie vychádzalo z kritérií stanovených v nariadení TSI.
TSI je hlavným nástrojom Komisie na poskytovanie technickej podpory reformám v EÚ na základe požiadaviek vnútroštátnych orgánov. Je súčasťou viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 a plánu obnovy pre Európu. Nadväzuje na Program na podporu štrukturálnych reforiem, ktorý od roku 2017 realizoval viac ako 1 400 projektov technickej podpory vo všetkých členských štátoch.
Dňa 9. marca 2022 Komisia schválila 225 nových projektov v rámci riadneho kola TSI na rok 2022 s cieľom podporiť členské štáty pri príprave, navrhovaní a vykonávaní reforiem, ktoré povedú k modernej a odolnej verejnej správe, stratégiám udržateľného rastu a odolným ekonomikám. Mnohé podporné projekty prispievajú k implementácii národných plánov obnovy a odolnosti.
V prípade osobitných vznikajúcich potrieb je možné spustiť špecifické výzvy TSI. Stalo sa tak napríklad aj v júni 2021 a to v súvislosti s vykonávaním plánov obnovy a odolnosti, ako aj teraz v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu.
Viac informácií nájdete tu: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEX_22_3126
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR