Vyhlásenie ministra financií SR Ivana Mikloša a guvernéra NBS Ivana Šramka o vstupe Slovenska do ERM II.
Aktualizované dňa: 26.11.2005 06:00
Vážené dámy, vážení páni,
S radosťou a hrdosťou Vám oznamujeme, že Slovensko je od teraz členom európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II. Týmto začíname plniť aj posledné maastrichtské kritérium – kurzovú stabilitu. Prijatie do ERM II je ocenením reformného procesu na Slovensku a zdravej hospodárskej politiky.
Slovensko do ERM II vstúpilo po dohode s krajinami eurozóny, ECB a ďalšími siedmimi členmi ERM II mimo eurozóny. Uskutočnené reformy a dôsledné dodržiavanie konvergenčného programu umožnili úspešne ukončiť rokovania o vstupe Slovenska v mimoriadne krátkom čase. Významnú úlohu zohrala aj veľmi dobrá spolupráca vlády a NBS, ktorá sa teraz, keď už sme členmi ERM II, ešte zintenzívni. Rýchly vstup do ERM II umožní skoršie hodnotenie konvergencie v roku 2008 a ponechá viac času na posledné technické prípravy na zavedenie eura od roku 2009.
Po dohode všetkých zúčastnených strán bola centrálna parita koruny voči euru stanovená na úrovni 1 euro = 38,455 Sk. Na návrh Slovenska bola parita stanovená na úrovni trhového kurzu.
Koruna bude v ERM II využívať štandardné fluktuačné pásmo ±15% okolo centrálnej parity. Na rozdiel od väčšiny krajín, ktoré do ERM II vstúpili v roku 2004 alebo začiatkom roku 2005, Slovensko neprijalo žiadne jednostranné záväzky, ktoré by obmedzovali flexibilitu kurzu prísnejšie ako pásmo ±15% okolo centrálnej parity.
Pri vstupe do ERM II sa Slovensko zaviazalo pokračovať v zodpovednej hospodárskej politike, ktorá podporí stabilitu kurzu v ERM II. Dôraz sa kladie najmä na zdravú fiškálnu politiku a na udržanie rastu miezd v súlade s rastom produktivity, takisto dôležité je však aj pokračovanie štrukturálnych reforiem. Tieto kroky sú plne v súlade s Konvergenčným programom Slovenskej republiky a Menovým programom NBS. Splnenie týchto záväzkov je v prvom rade v záujme Slovenska, rešpektuje sa pri tom však aj spoločný záujem všetkých členov ERM II a eurozóny na posilnenie kurzovej stability.
Členstvo v ERM II a stanovená centrálna parita by mali prispieť k stabilizácii kurzového vývoja slovenskej koruny. Zároveň podporia aj dynamický rast slovenského hospodárstva. Udržanie kurzovej stability bude teraz spoločnou zodpovednosťou vlády SR a Národnej banky Slovenska. Vláda je odhodlaná fiškálnou politikou a štrukturálnymi politikami podporovať stabilitu kurzu koruny počas nášho členstva v ERM II.
Očakávame, že vstupom do ERM II sa slovenská koruna vo vnímaní investorov vyčlení z regionálnych vplyvov, ktorými bola doteraz niekedy ovplyvňovaná. Zmenou kurzového režimu z plávajúceho na ERM II je slovenská koruna v inom postavení ako meny ostatných krajín V4, ktoré majú naďalej plávajúci kurz.
Vstupom do ERM II sa začína plniť maastrichtské kritérium kurzovej stability. Počas nášho členstva v ERM II by mali byť splnené aj všetky ostatné maastrichtské kritériá. Slovensko by tak začiatkom roku 2008 malo byť pripravené na hodnotenie konvergencie a po posledných technických prípravách zaviesť spoločnú európsku menu euro 1. 1. 2009.
Zvukový záznam tlačovej konferencie 26.11.2005
Komentár štátneho tajomníka Vladimíra Tvarošku